Menu Bola

Sukan Komanwel 2018 jumlah pungutan pingat Malaysia terkini dan kedudukan carta

14:25 GC.editor

Maklumat terkini telah dikemaskini pada 18 October 2018 jam 11:57 AM oleh GC.editor

Malaysia menghantar seramai 178 atlet bagi mengalas cabaran negara pada temasya Sukan Komanwel 2018 (2018 Commonwealth Games) di Gold Coast, Australia yang membuka tirai kejohanan bermula dari tarikh 4 April hingga 15 April 2018.

Bagi temasya Sukan Komanwel 2018, Malaysia menyasarkan berada dikedudukan 10 terbaik dalam carta jumlah pungutan pingat keseluruhan. Ia akan memperbaiki pencapaian di Glasgow empat tahun lalu apabila kontinjen negara sekadar di tempat ke-12 dengan pencapaian enam pingat emas.

Terdahulu, Sukan Komanwel 2014 Glasgow, Scotland kontinjen negara sekadar membawa pulang enam pingat emas, tujuh perak dan enam gangsa menjadikan jumlah kutipan 19 pingat kesemuanya dan berada dikedudukan 12 dari 35 negara-negara Komanwel yang bertanding.

JUMLAH PUNGUTAN PINGAT TERKINI ATLET MALAYSIA DI SUKAN KOMANWEL 2018 DAN KEDUDUKAN CARTA SENARAI KUTIPAN PINGAT KESELURUHAN

Terjun dan olahraga muncul skuad paling ramai menghantar atlet menyertai acara individu dengan masing-masing seramai 13 orang, diikuti boling padang dan badminton yang masing-masing dengan 10 orang.

GC Icon
Pingat Sukan Komanwel 2018 Malaysia
Tiada sasaran pingat ditetapkan kepada kontinjen negara pada sukan Komanwel 2018 berikutan objektif utama adalah untuk memperbaiki pungutan enam pingat emas empat tahun lalu di Glasgow. Oleh itu, kontinjen negara perlu raih sekurang-kurangnya tujuh pingat emas serta menempatkan Malaysia dikedudukan 10 terbaik dalam carta pungutan pingat keseluruhan negara bertanding apabila temasya ini berakhir 15 April nanti.
Atlet MalaysiaACARA SUKAN DISERTAI MALAYSIA SUKAN KOMANWEL 2018
DivingTerjunRenangRenangOlahragaOlahraga
HockeyHoki (L)HockeyHoki (W)BadmintonBadminton
CyclingBasikalGymnastics ArtisticGimnastikGymnastics RhythmicGimrama
Lawn bowlsBoling padangShootingMenembakSquashSkuasy
Table TennisPing pongTriathlonTriatlonBasketballBasketball
RugbyRagbi 7sWeightliftingWeightliftingPowerliftingPara Powerlifting
Kutipan pingat dalam sukan para turut diambil kira sebagai keseluruhan jumlah pingat sesebuah negara.
CARTA KUTIPAN PINGAT ATLET MALAYSIA – SUKAN KOMANWEL 2018
Sukan
Pingat EmasEmas
Pingat PerakPerak
Pingat GangsaGangsa
Jumlah
BadmintonBadminton
212
5
 WeightliftingWeightlifting
21
3
Gymnastics RhythmicGimrama
133
7
DivingTerjun
12
3
Lawn bowlsLawn Balls
1
1
PowerliftingP. Powerlifting
1
1
ShootingMenembak
1
1
OlahragaOlahraga
1
1
SquashSkuasy
1
1
TriathlonTriatlon
1
1
RenangRenang
0
HockeyHoki (L)
0
HockeyHoki (W)
0
CyclingBasikal
0
Gymnastics ArtisticGimnastik
0
Table TennisPing pong
0
BasketballBasketball
0
RugbyRagbi 7s
0
Total
7
5
12
24
KEPUTUSAN ATLET MALAYSIA MENANG PINGAT SUKAN KOMANWEL 2018
SukanAtletKategori | AcaraPingat
WeightliftingAngkat BeratMuhammad Azroy 56kgPingat EmasEmas
WeightliftingAngkat BeratMuhamad Aznil Bidin62kgPingat EmasEmas
WeightliftingAngkat BeratMohamad Fazrul Azrie85kgPingat GangsaGangsa
SquashSkuasyNafiizwan AdnanPerseoranganPingat GangsaGangsa
BadmintonBadmintonSkuad Badminton Berpasukan CampuranPingat PerakPerak
ShootingMenembakAlia Sazana Azahari25m Pistol WanitaPingat GangsaGangsa
PowerliftingP. PowerliftingJong Yee KhieMen’s HeavyweightPingat PerakPerak
DivingTerjunLeong Mun Yee | Nur Dhabitah3m SpringboardPingat GangsaGangsa
Gymnastics RhythmicGimramaSkuad GimramaBerpasukanPingat PerakPerak
DivingTerjunCheong Jun Hoong | Pandelela10m PlatformPingat EmasEmas
DivingTerjunLeong Mun Yee | Nur Dhabitah10m PlatformPingat GangsaGangsa
Gymnastics RhythmicGimramaAmy Kwan Dict WengIndividual-All RoundPingat GangsaGangsa
OlahragaOlahraga (Para)Muhamad AfiqT12 100mPingat GangsaGangsa
Lawn bowlsLawn BallsEmma Firyana Saroji | Siti ZalinaPairsPingat EmasEmas
Gymnastics RhythmicGimramaAmy Kwan Dict WengRibbonPingat EmasEmas
Gymnastics RhythmicGimramaKoi Sie YanBallPingat PerakPerak
Gymnastics RhythmicGimramaKoi Sie YanClubsPingat PerakPerak
Gymnastics RhythmicGimramaAmy Kwan Dict WengHoopPingat GangsaGangsa
Gymnastics RhythmicGimramaKoi Sie YanRibbonPingat GangsaGangsa
Table TennisPing PongHo Ying | Karen LyneBereguPingat GangsaGangsa
BadmintonBadmintonGoh V Shem | Tan Wee KiongBereguPingat GangsaGangsa
BadmintonBadmintonChan Peng Soon | Goh Liu YingBeregu CampuranPingat GangsaGangsa
BadmintonBadmintonLee Chong WeiPerseoranganPingat EmasEmas
BadmintonBadmintonChow Mei Kuan | Vivian HooBereguPingat EmasEmas
Kedudukan ranking negara dan jumlah kutipan pingat yang dinyatakan adalah tepat berdasarkan keputusan rasmi (Official Result) Gold Coast 2018 Commonwealth Games.
KEDUDUKAN TERKINI MALAYSIA – CARTA JUMLAH PUNGUTAN PINGAT KESELURUHAN SUKAN KOMANWEL 2018
NoNegaraPingat EmasEmasPingat PerakPerakPingat GangsaGangsaTotal
1Australia Sukan Komanwel Australia805959198
2England Sukan Komanwel England454546136
3India Sukan Komanwel India26202066
4Canada Sukan Komanwel Canada15402782
5New Zealand Sukan Komanwel New Zealand15161546
6South Africa Sukan Komanwel South Africa13111337
7Wales Sukan Komanwel Wales10121436
8Scotland Sukan Komanwel Scotland9132244
9Nigeria Sukan Komanwel Nigeria99624
10Cyprus Sukan Komanwel Cyprus81514
11Jamaica Sukan Komanwel Jamaica791127
12
 Malaysia Sukan Komanwel Malaysia
7
5
12
24
13Singapore Sukan Komanwel Singapore5229
14Kenya Sukan Komanwel Kenya47617
15Uganda Sukan Komanwel 1 Uganda3126
16Botswana Sukan Komanwel Botswana3115
17Samoa Sukan KomanwelSamoa2305
18Trinidad and Tobago Sukan Komanwel Trinidad2103
19Namibia Sukan Komanwel Namibia2002
20Northern Ireland Sukan Komanwel N. Ireland17412
21The Bahamas Sukan Komanwel Bahamas1304
22 Papua New Guinea Sukan Komanwel P. New Guinea1203
23Fiji Sukan Komanwel Fiji1124
24Pakistan Sukan Komanwel Pakistan1045
25Grenada Sukan Komanwel Grenada1012
26Bermuda Sukan Komanwel Bermuda1001
26Guyana Sukan Komanwel Guyana1001
26British Virgin Islands British Virgin1001
26Saint Lucia Sukan Komanwel Saint Lucia1001
30Bangladesh Sukan Komanwel Bangladesh0202
31Sri Lanka Sukan Komanwel Sri Lanka0156
32Cameroon Sukan Komanwel Cameroon0123
33Dominica Sukan Komanwel Dominica0112
34Isle of Man Sukan Komanwel Isle Of Man0101
34Mauritius Sukan Komanwel Mauritus0101
34Nauru Sukan Komanwel Nauru0101
37Malta Sukan Komanwel Malta0022
37Vanuatu Sukan Komanwel Vanuatu0022
39Cook Islands Sukan Komanwel C. Islands0011
39Ghana Sukan Komanwel Ghana0011
39Norfolk Island Sukan Komanwel N.Island0011
39Seychelles Sukan Komanwel Seychelles0011
39Solomon Islands Sukan Komanwel Solomon0011

 

 

Info LainINFO BERKAITAN
Klik LinkKeputusan Malaysia Badminton Sukan Komanwel 2018
Klik LinkKeputusan Malaysia Hoki Sukan Komanwel 2018